Vilniaus apskrities nematerialaus kultūros paveldo nevyriausybinių organizacijų katalogas


Meno terapijos ir socializacijos institutas VYTA

  • Adresas: Palių g. 16, Šaltininkų k., Krosnos pašt., 67442 Lazdijų r. sav.
  • Telefonas: +37063090763
  • El. paštas: info@vyta.lt
  • Interneto svetainė: Nuoroda
  • Veiklos sritis: Nematerialaus kultūros paveldo / tradicinės kultūros puoselėjimas ir populiarinimas
  • Steigimo metai: 2012
  • Organizacijos tipas: Kita

Apie organizaciją

VšĮ Meno terapijos ir socializacijos institutas VYTA veiklą vykdo keliomis kryptimis: terapine, edukacine-mokomąja, socialine, pramogine ir moksline. VYTA yra žodžių „Veidas yra tavo atspindys“ akronimas. Tuo norima pasakyti, kad, kaip vandens inde, pasilenkus virš jo, atsispindi mūsų veidas, taip kiekviename kūrinyje ar veiksme mes taip pat atspindime dalį savęs – savo tikrojo veido. Institutas VYTA įgyvendina įvairius kūrybinius, socialinius, švietimo, kultūrinius projektus, bendradarbiauja su kitomis organizacijomis. Veikloje remiamasi į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą įrašyta Turkijos tradicine tapyba ant vandens (ebru). Tai meno forma, nepaliekanti abejingų dėl nesunkiai gaunamo gero rezultato, greitai kintančio proceso, neįprasto spalvų ir formų žaismo bei netikėtumo. Piešiama specialiame inde ant sutirštinto vandens dažų teptuku ištaškant foną ir specialiomis lazdelėmis formuojant ornamentus. Tam naudojami visiškai natūralūs tradiciniai tapybos ant vandens (ebru) meno dažai. Ši tapyba – ne tik smagi ir įdomi pramoga, tačiau piešiančiajam turinti ir terapinį poveikį. Piešti šia technika nereikia specialaus pasiruošimo ar meninių įgūdžių. Ugdomas pasitikėjimas savimi, lavinami rankų judesiai, koncentracija. Procesas dinamiškas, o kūrinys nuo vandens paviršiaus ant popieriaus lapo perkeliamas per kelias sekundes! Darbai labai unikalūs ir išskirtiniai – čia puikiai atsiskleidžia kiekvieno įgimtas kūrybiškumas. Dirbant poroje atliekant specialią užduotį lavinami bendravimo, derybų įgūdžiai.

Projektai

1. Bendradarbiauja ir įgyvendina kūrybinius projektus su dienos užimtumo centru neįgaliesiems „Mažoji guboja“, Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namais-pagalbos centru „Šeimos slėnis“, Vytauto Kernagio fondu Kauno klinikose ir Vilniaus Santariškių ligoninėje ir kt. organizacijomis (nuo 2015).
2. Vykdo „Didžiojo draugo“ programą: atrenka tinkamus programai savanorius, organizuoja jiems mokymus ir koordinuoja didžiųjų ir mažųjų draugystes (nuo 2018). Programa „Didysis draugas“ vykdoma pagal „Big Brothers Big Sisters“ programos, kuri yra viena seniausių, geriausiai žinomų ir efektyviausių programų pasaulyje, skirtų padėti vaikams, principus. Tai unikali programa, kurios sėkmę užtikrina stabili vaiko ir savanorio draugystė, specialus savanorių parengimas ir profesionali vaiko ir savanorio draugystės priežiūra. Vaikams toks bendravimas padeda įgyti socialinių įgūdžių, užpildo emocinio bendravimo stoką bei užtikrina sveiką asmenybės raidą.
3. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga (2018) įgyvendintas projektas „Iš vandens kylanti Lietuvos vėliava“. Vaikai piešė atskiras vėliavos dalis trijuose Lietuvos miestuose: Vilijampolės vaikų dienos ir krizių centre, Vilniaus „Atgajos“ specialiojoje mokykloje; Marijampolės „Žiburėlio“ mokykloje-daugiafunkciame centre.
4. Tapybos ant vandens EBRU technika sukurtų darbų paroda „Vandens veidas“ (2017) pristatyta ir eksponuota viešosiose erdvėse: Rašytojų klube Vilniuje, „Nyčės ūsuose“ Kaune, Ežerėlio kultūros centre, Kauno r.
5. Vykdo neformaliojo vaikų švietimo (NVŠ) būrelius Vilniaus, Kauno, Marijampolės, Alytaus miestuose (nuo 2015).

Prenumeruokite naujienlaiškį